Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Program Dziecko w Sieci

Fundacja Dzieci Niczyje od 2003 roku zajmuje się problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

więcej

Materiały problemowe

„Lepszy internet zależy od Ciebie! – rozpoczynają się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

„Lepszy internet zależy od Ciebie!” – pod takim hasłem 9 lutego obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Po raz kolejny, w ponad stu krajach na całym świecie odbędą się wydarzenia, mające na celu podkreślenie roli każdego z użytkowników w tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego internetu. Organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Partnerem wydarzenia jest firma Facebook, natomiast Głównym Partnerem DBI jest Fundacja Orange.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego celem jest zainicjowanie dyskusji na temat bezpieczeństwa w internecie oraz promocja działań na rzecz pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. Ważne w idei DBI jest też pokazanie aktualnych problemów dotyczących zagrożeń online, na jakie narażeni są młodzi użytkownicy.

Organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu każdego roku ogłaszają konkurs na najlepszą inicjatywę lokalną promującą bezpieczne korzystanie z internetu. Do wszystkich inicjatorów lokalnych działań przesłane zostaną pakiety edukacyjne, a najlepsze projekty zostaną wyróżnione nagrodami przekazanymi przez organizatorów i partnerów DBI.

– W ubiegłym roku otrzymaliśmy zgłoszenia 1 523 inicjatyw lokalnych z całej Polski, zorganizowanych na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych internautów. Liczymy, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Rosnące zaangażowanie polskich szkół i placówek edukacyjnych przekłada się bezpośrednio na wzrost świadomości tego, jak istotną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży odgrywa obecnie internet – mówi Julia Gursztyn, koordynatorka projektu Safer Internet w NASK.

– Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy skupić się na pozytywnym wykorzystaniu internetu. W trakcie konferencji odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem młodych ludzi, którzy poprzez swoje innowacyjne rozwiązania, twórczość i aktywność społeczną współtworzą lepszy internet. Niektórzy z nich, mimo młodego wieku, zdobyli już międzynarodowe uznanie, a ich pomysłami interesują się poważni inwestorzy. – mówi Szymon Wójcik, koordynator projektu Safer Internet w Fundacji Dzieci Niczyje.

Głównym punktem obchodów DBI w Polsce będzie konferencja zorganizowana dla nauczycieli oraz specjalistów pracujących z dziećmi poświęcona zagadnieniom pozytywnych aspektów internetu. Odbędzie się ona 9 lutego w warszawskim Multikinie Złote Tarasy. Organizatorzy będą chcieli zwrócić uwagę na fakt, że każda osoba korzystająca z internetu ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Ponadto otwarta zostanie dyskusja nt. potencjału internetu, który najmłodsi mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska oraz Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak.

Więcej informacji nt. Dnia Bezpiecznego Internetu dostępnych jest na stronach internetowych: www.dbi.pl, www.dzieckowsieci.fdn.pl. Z kolei najmłodsi znajdą informacje nt. wydarzenia na stronie: www.sieciaki.pl.