Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Program Dziecko w Sieci

Fundacja Dzieci Niczyje od 2003 roku zajmuje się problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

więcej

Materiały problemowe

Każdy ruch w Internecie zostawia ślad

Nikt w sieci nie jest anonimowy. Każdy ruch w Internecie zostawia ślad. Jedynie kwestią zaangażowanych środków jest zidentyfikowanie osoby, która popełniła w sieci przestępstwo.
8 czerwca 2010 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, która penalizuje proceder uwodzenia dzieci w Internecie. Od tego dnia już nawet nawiązywanie w Internecie kontaktów z dzieckiem, których celem jest doprowadzenie do spotkania i wykorzystania seksualnego (z ang. grooming), jest przestępstwem. Kodeks karny przewiduje za przestępstwo tego typu do dwóch lat pozbawienia wolności (art. 200a § 2) lub nawet do trzech lat pozbawienia wolności, jeśli sprawca wykorzystał np. niewiedzę lub nieświadomość dziecka (art. 200a § 1).
Praktycznie wszystkie dzieci w wieku szkolnym w Polsce mają już dostęp do Internetu. Najmłodsi internauci bezrefleksyjnie podają w sieci informacje, które często pozwalają na ich odszukanie w świecie realnym. Według badań sondażowych, blisko 3/4 spośród najmłodszych internautów otrzymuje w sieci propozycje spotkania w świecie realnym. Ponad 1/4 skorzystała z niej co najmniej raz, zazwyczaj nawet nie informując o tym swoich rodziców. Tym większym sukcesem jest więc wprowadzenie przepisów pozwalających na ściganie i karanie osób, których celem jest wykorzystanie dziecka, nawet jeśli nie doszło do niego w świecie realnym. W ramach programu Dziecko w Sieci chcemy zwrócić uwagę opinii społecznej na problem kontaktów dzieci z osobami znanymi jedynie z Internetu.
O problemie, jakim jest nawiązywanie przez dzieci i młodzież kontaktów z osobami znanymi wyłącznie z sieci, zaczęło się w Polsce mówić ponad 5 lat temu. Przyczyniła się do tego w dużej mierze kampania poświęcona internetowej pedofilii, przeprowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje w 2004 roku pod hasłem „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”. Jej głównym elementem był spot telewizyjny przedstawiający rozmowę na czacie 12-letniej Ani z dorosłym mężczyzną podającym się za jej rówieśnika o imieniu Wojtek. Przekazy reklamowe z udziałem Ani i Wojtka powracają – tym razem pod hasłem „Każdy ruch w Internecie zostawia ślad”. Celem kampanii jest uświadomienie lub przypomnienie sprawcom, również tym potencjalnym, że uwodząc dzieci w Internecie, popełniają przestępstwo. Kampania ma zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię w internetowych relacjach dziecko-dorosły – niezależnie od zachowania dziecka w takiej relacji, odpowiedzialność zawsze leży po stronie osoby dorosłej.

  • Jeśli padłeś ofiarą próby uwiedzenia w Internecie - skontaktuj się z Helpline.org.pl. Możesz liczyć na pomoc doświadczonych psychologów.
  • Jeśli jesteś nauczycielem, pedagogiem lub inną osobą zawodowo związaną z wychowaniem dzieci i szukasz rozwiązania problemu dotyczącego uwodzenia dziecka - skontaktuj się z Helpline.org.pl.
  • Jeśli jesteś rodzicem i podejrzewasz, że Twoje dziecko padło ofiarą uwiedzenia, możesz liczyć na pomoc  Helpline.org.pl.

 

Plakat kampanii (format B1, PDF)