Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Program Dziecko w Sieci

Fundacja Dzieci Niczyje od 2003 roku zajmuje się problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

więcej

Materiały problemowe

Necio.pl - zabawa w Internet

Necio.pl to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, którego celem jest nauka bezpieczeństwa w Internecie. Prowadzony jest przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange, w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Bohaterem projektu jest przyjazny robocik Necio, który zaprasza najmłodszych do wspólnej „zabawy w Internet”.

Na potrzeby projektu, przy współpracy z firmą YUMMY Factory, powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego surfowania. Korzystając z serwisu Necio.pl, dzieci dowiedzą się, czym jest Internet, jak surfować po stronach WWW, bezpiecznie komunikować się z innymi, używać poczty e-mail, wybierać bezpieczne strony. Najmłodsi internauci poznają także Sieciaki (bohaterów serwisu Sieciaki.pl – dzieciaki, które potrafią bezpiecznie i efektywnie korzystać z zasobów sieci) oraz Sieciuchy (postacie uosabiające internetowe zagrożenia). Serwis pozwala także dziecku na opanowanie umiejętności posługiwania się myszką i klawiaturą.

W ramach projektu przygotowano również scenariusze zajęć, z których z powodzeniem mogą skorzystać nauczyciele wychowania przedszkolnego, klas zerowych i pierwszych szkoły podstawowej, jak również inni profesjonaliści pracujący z tą grupą wiekową. Na program składa się pięć 30-minutowych spotkań, których celem jest zapoznanie dzieci z pojęciami „komputer” oraz „Internet”, a także oswojenie ich z klawiaturą komputerową i zasadami bezpieczeństwa online. Poprzez aktywne słuchanie bajki, naukę piosenek, pracę z zeszytem ćwiczeń i grę ruchową dzieci dowiadują się, że Internet to przyjazne miejsce, w którym przy wsparciu rodziców można się bezpiecznie bawić, uczyć i poznawać świat.

Materiały potrzebne do realizacji zajęć można pobrać w wersji elektronicznej korzystając z linków poniżej.

Po realizacji zajęć prowadzący proszony jest o wypełnienie sprawozdania z zajęć na stronie dzieckowsieci.fdn.pl/sprawozdanie. Na podstawie wypełnionego raportu prowadzący otrzyma drogą elektroniczną (e-mailem) zaświadczenie potwierdzające ich przeprowadzenie.

Pliki do pobrania:

„Necio.pl – zabawa w Internet” - scenariusze zajęć (PDF, 14 MB)

Zeszyt ćwiczeń (PDF, 24 MB)

Bajka pt. „Mój przyjaciel Necio” (PDF, 4,5 MB)

Materiały multimedialne:

 piosenka Fajnie w Internecie (MP3, 2,6 MB)

piosenka Necio RAP (MP3, 2,8 MB)

Fajnie w Internecie – podkład muzyczny (MP3, 2,6 MB)

Necio RAP – podkład muzyczny (MP3, 2,8 MB)

Mój przyjaciel Necio – bajka w wersji audio (czyta Tomasz Kot) (MP3, 13,6 MB)

Necio opowiada – słuchowisko (MP3, 4 MB)

 

Więcej informacji: