Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Program Dziecko w Sieci

Fundacja Dzieci Niczyje od 2003 roku zajmuje się problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

więcej

Materiały problemowe

Pomyśl, zanim wrzucisz

Zdjęcie wrzucone do Internetu zostaje w nim na zawsze. Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie umieszczają zdjęcia swoich dzieci w Internecie, zwłaszcza na portalach społecznościowych. Robią to, bo kochają swoje pociechy, chcą się nimi pochwalić i podzielić z innymi pięknymi momentami.
Nikt nie zastanawia się nad dalszym losem zdjęć.Każdemu wydaje się, że udostępnia je tylko najbliższym znajomym. Tymczasem każdy z nich ma kilkuset innych znajomych... Zdjęcie z Internetu może ściągnąć każdy. I w ten sposób zaczyna ono żyć własnym życiem.  W efekcie wizerunek dziecka może trafić w ręce niepowołanych osób i miejsca, w których nie chcielibyśmy go zobaczyć. Ponadto, każde zdjęcie, nawet po wielu latach może zostać odnalezione w Internecie i przez złośliwych kolegów wykorzystane w najmniej odpowiednim momencie.
Problemem bezpieczeństwa dzieci w Internecie zajmuje się Fundacja Dzieci Niczyje. Wspólnie z agencją Publicis przygotowała akcję „Pomyśl, zanim wrzucisz”.  Typowe zdjęcia dzieci, jakie można znaleźć w Internecie, zostały umieszczone za wycieraczkami szyb samochodów. To miejsce jest zwyczajowo zarezerwowane dla reklam agencji towarzyskich.
Na przełomie sierpnia i września trzy tysiące specjalnie zaprojektowanych ulotek znajdzie się za wycieraczkami samochodów w centrum Warszawy. Z pewnością część z nich będzie sąsiadowało z ulotkami agencji towarzyskich. Organizatorzy akcji liczą na to, że ten szokujący kontekst skłoni rodziców do refleksji.
Autorami akcji są Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje i zespół w składzie Paweł Merecz, Agnieszka Mazur, Marika Kierzkowska oraz Dagmara Witek-Kuśmider i Sławomir Figura z agencji Publicis.